Czech Design Award
Každý rok se v tuzemsku koná velká přehlídka designu nazvaná Czech Design Week. Návštěvníci na ní mohou vidět různé novinky, seznámit se s neotřelými nápady a možná se i inspirovat. Nebo si od daného designéra rovnou něco pořídit. Na závěr této týdenní přehlídky se udílejí také ceny Czech Design Award, které mají za cíl ukázat na nejschopnější české designéry, jejichž tvorba možná v budoucnu uchvátí svět. A platí také, že jde zpravidla o úplně nové tváře, často třeba teprve studenty. Pro ně může takové ocenění znamenat velký posun v jejich kariéře a start mezi ceněné světové designéry.
Best of Design
V rámci Czech Design Award se udílí několik cen. O tom, kdo je získá, rozhoduje čtrnáctičlenná porota, v níž usedají nejen lidé z praxe, ale také pedagogové, mediální experti specializovaní na kulturu, ale i teoretici designu. Ti všichni pak hlasují o vítězích, a to anonymně, aby to bylo zcela transparentní.
Hlavní cena Czech Design Award se nazývá Best of Design a je velmi významná. Letos ji získala designérka Pavlína Šváchová, a to za kolekci svých šálků. Ty jsou na první pohled obyčejné, skleněné. Ale zajímavá jsou jejich „ouška“ - ta mají různé tvary a jsou z různých barev. Podle porotců je to dokonalý soulad umění a designu.
Další ocenění
A jaká další designérská díla letos získala svou cenu? Bylo jich hned několik a jedno bylo zajímavější než druhé. Za pozornost jistě stojí velmi abstraktní instalace z rukou Kataríny Nábilkové a Adama Pisci, kteří vytvořili cosi dost neurčitého, ale na pohled zajímavého. A odnesli si za svou práci dokonce Cenu festivalu.
Každý rok se tu hodnotí i Objev roku, tedy úplně nový člověk, který do světa designu teprve vstupuje, ale jehož práce naznačuje, že do budoucna bude tvořit ještě mnoho zajímavých věcí. Tentokrát zvítězil Jakub Knápek, student Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, který na festivalu představil svou plastiku nazvanou statické záznamy. Ta se stala zároveň jeho bakalářskou prací na univerzitě a slavil s ní úspěch i zde. Zejména proto, že šlo o velmi náročnou práci s taveným sklem.
Design pro menší
Na Czech Design Weeku se ale neobjevují jen skleněné plastiky a abstraktní výtvory. Někdy jde o velmi jasné poselství a výtvory mladých designérů se často nesou v hravém duchu. Dalo by se říci, že tvoří pro děti. Takovým příkladem je i emotionaLAB – instalace z dílny mladé designérky Lucii Kružlicové, která vytvořila moderní a zajímavé obdoby zvířátek, které mohou posloužit různými způsoby – na zahrádku, do květináčů a tak dále.
Přečtěte si také Design ve znamení udržitelnosti nebo Praktické dekorace, které ozdobí váš domov.